Veliki Tabor – simbol Hrvatskog zagorja

Cilj obiteljskog posjeta na zagorskim bregima bio je dvorac Veliki Tabor. Nekadašnji raskošni domovi plemićkih obitelji danas su u dobrom slučaju muzeji. Veliki Tabor jedan je od najočuvanijih srednjevjekovnih i renesansnih utvrđenih gradova Hrvatske. Nalazi se u Hrvatskom zagorju. Blizu Desinića.
Da li se s njegovom izgradnjom počelo sredinom 15. ili početkom 16. stoljeća nedoumica je stručnjaka. Novija istraživanja potvrdila bi sredinu 15. stoljeća. Impresivnih je to pola tiskućljeća! Gradom su gospodarile obitelji Celjski i Rattkay.
Ne mogu odoljeti a da odmah ne ispričam čuvenu legendu vezanu za ovaj dvorac. Kakav bi to bio dvorac da nema svoju legendu? Zar ne? Legenda je iz vremena kada su mu gospodari bila obitelj Celjski. Kojim riječima započinju legende? S nekada davno. Naravno! Nekada davno ... ovim prostorima vladao je grof Herman II. Celjski. Sin Fridrik zagledao se u ljepoticu Veroniku. Buknula je uzajamna ljubav koja nije bila po volji grofu Hermanu. (Tako to ide!Puca nije bila plemenita roda.) No, unatoč protivljenju, Fridrik i Veronika pobjegli su u Sloveniju gdje su se potajno vjenčali. Grof Herman Celjski ubrzo je doznao za njihovo vjenčanje pa je poslao vojsku s nalogom da ih uhvate. Fridrik je uspio spasiti Veroniku te je ona pobjegla preko Gorskoga kotara i Kalnika do sela Sveta Margita. No, ne zadugo. Hermanovi vojnici su ju pronašli i zatvorili u Velikom Taboru, a Fridrika su zatvorili u Celjsku kulu u kojoj je bio preko četiri godine. Naravno da je Herman Veroniku optužio da je copernica koja je zavela njegova sina. Organizirano je suđenje. Nakon dva dana suci su izjavili: „Gospodine grofe! Na ovoj djevojci nema nikakve krivice, a kamoli zločina. Jedino što gaji veliku ljubav prema vašem sinu Fridriku. No, presvijetli, ljubav nikada nije bila grijeh, a kamoli zločin. Ljubav je jedna od najljepših ljudskih vrlina! „ Unatoč presudi grof Herman izdao je nalog da ubiju Veroniku. U dvorištu Velikog Tabora postavili su drvenu posudu punu vode i u njoj utopili Veroniku. Njeno mrtvo tijelo uzidali su u zid koji spaja peterokutnu kulu s ulazom u dvorac.
Najdugovječniji gospodari bili su Rattkayevi od 1502.g. do 1793.g. Osim Velikog Tabora sagradili su dvorce Mali Tabor, Miljanu te dvorac u Velikoj Horvatskoj. Financijski su pomagali pri gradnji župne crkve u Vinagori, Taborskom i Prišlinu. Bili su aktivni u društvenim, političkim, kulturnim zbivanjima ali i u borbama protiv Osmanlija tijekom 16.st. i 17.st. 1559.g. stekli su status baruna i postali jedni od najmoćnijih plemića u Hrvatskoj. Nakon svih uspjeha sreća se promijenila. Kad Josip Ivan Rattkay 1793. g. umire bez muškog nasljednika Veliki Tabor dolazi pod upravu Ugarske komore. Tijekom 19. st. vlasnici grada nisu ga mogli održavati i grad postupno propada.
20. stoljeće bilo je burno. Tijekom 1.svjetskog rata služio je kao zatvor. 1919.g. ga kupuje slikar Oton Iveković koji ga je htio spasiti od propadanja. Nije uspio zbog financijskih teškoća pa ga 1938. g. prodaje Banskoj upravi koja ga dodjeljuje časnim sestrama Družbe Kćeri milosrđa Trećeg reda sv. Franje. Sve popravke i petogodišnju obnovu vodila je i plaćala banovina preko upravitelja vlč. Vukine. Odlaskom časnih sestara (1945.g.) grad postaje narodnom imovinom. A za što je sve korišten neki nebi vjerovali. Korišten je kao sušionica mesa i skladište Poljoprivredne zadruge Desinić. Do 1995.g. povremeno su izvođeni najhitniji radovi na saniranju najugroženijih djelova.
Veliku, pozitivnu, ulogu od kraja osamdesetih godina 20. stoljeća imao je Josip Štimac koji je započeo s nizom aktivnosti kako bi revitalizirao Veliki tabor: viteški turniri, likovne kolonije, sokolarenje. Muzeji Hrvatskog zagorja 2003. g. počinju upravljati Velikim Taborom što je dovelo do obnove. Danas je tu muzej koji je dom osim stalnog postava i raznim izložbama ali i edukacijskim radionicama. Saznajemo da su se nedavno održavale radionice pletenja malih košarica od vrbovog šiblja a na drugoj izrada pozivnica koje su se voskom pečatile.
Za djecu i odrasle vjerujem da će biti zanimljiv posjeti i velikotaborskom labirintu kojeg su osmislili i napravili učenici i učiteljice iz obližnjih osnovnih škola. Nadam se da sam Vas zainteresirala za posjet.

Nema komentara:

Objavi komentar

Muzej u Pitvama na otoku Hvaru

U destinaciji koju posjetim često tražim i njenu povijest. Jelsa na otoku Hvaru nije samo ugodna destinacija za godišnji odmor. Iz ...