Condura Croatica


Kada sve ovo prođe, ova pandemija i kada krenemo živjeti ka i prije željela bi posjetiti neka mjesta. Nisu u pitanju daleka nedostižna putovanja. Jedno od njih je grad Nin.

Jednog davnijeg ljeta rana jutarnja šetnja po prelijepom Ninu završila je fotografiranjem broda u moru pokraj Donjeg gradskog mosta. Tada nisam ni bila svjesna da sam napravila dobru fotografiju. Tek kasnije. A nisam ni znala da je to replika Condura Croatice.
Priča o brodovima Condura Croatica, o dugoj pomorskoj tradiciji je uz priču o blagostanju temeljenom na soli povijesna priča o gradu Ninu.

Slučajnost je htjela da ponovno ugledaju svjetlo dana. Pronađeni su 1966. godine na ulazu u ninsku luku. 1974. godine su izvađeni i prevezeni u Zadar na desalinizaciju, konzervaciju i restauraciju. Sve po redu kako struka kaže!
Saznajem da su pripadali starohrvatskoj ratnoj mornarici. To je i razlog da su  nazvani Condura Croatica. Bili su to najmanji i najubojitiji ratni brodovi u svjetskoj povijesti. Njihova je dužina 7/8 metara, uski su i građeni klasičnim načinom s rebrima i oplatom spojenom drvenim i željeznim čavlima. Plovili su krajem 11. i početkom 12. stoljeća, a možda i ranije. Povijesni zapisi govore da je u vrijeme kralja Krešimira IV. Hrvatska imala čak 20 tisuća veslača na kondurama.
Danas je pronađena Condura Croatica pohranjena u posebnom paviljonu Muzeja ninskih starina.

Nin je grad u kojem se povijest isprepliće sa sadašnjosti na svakom koraku.

Prije dolaska u Nin, u polju Prahulje, nalazi se romantična krunidbena crkva sv. Nikole.
Na ulazu u grad dočekuje nas kip kneza Branimira. Pored kamenog mosta nalazi se Condura Croatica.


Šetnja kamenim ulicama dovodi nas do spomenika biskupa Grgura Ninskog koji prema vjerovanju ispunjava želje onima koji mu dotaknu palac.
Nemojte me krivo shvatiti. Ja uistinu volim onaj šušur, one glasove zadovoljnih ljudi koji guštaju u druženju. A ugodnih restorana u Ninu ima na svakom koraku. Ali, ja beskrajno volim rane šetnje. Zavirujem slobodno, otkrivam ljepote, uživam istinski! Tako je bilo i u ovaj puta.
Grad Nin bogat je sakralnim objektima. Tu se nalaze nekadašnja katedrala – crkva sv. Anselma, crkva sv. Ambroza, kapela Gospe od Zečeva i najmanja katedrala na svijetu – crkva sv. Križa. Oblikom podsjeća na grčki jednokraki križ. Njena posebnost je i u tome što prati sunce pa služi i kao svojevrsni sat i kalendar.

 
Tu su i ostaci rimskog mozaika iz 2. st. 

I meni posebno lijep spomen-park pjesnika Petra Zoranića Ninjanina koji je napisao pastirsko - alegorijski roman "Planine".

Nin ima i dva muzeja: Zlato i srebro Nina i već spomenuti Muzej ninskih starina. Van ninskih zidina nalazi se poznata Solana i Muzej soli koji posjetitelje vodi kroz dugu tradiciju proizvodnje soli.

I još nešto za kraj ovog obilaska Nina. Bolesnima pomaže, a za zdrave je atrakcija. U neposrednoj blizini znamenite Kraljičine plaže lokalitet je ljekovitog blata.



Nema komentara:

Objavi komentar

Muzej u Pitvama na otoku Hvaru

U destinaciji koju posjetim često tražim i njenu povijest. Jelsa na otoku Hvaru nije samo ugodna destinacija za godišnji odmor. Iz ...