Od Prvića do Zlarina


Ovog ćemo puta nastaviti ploviti brodskom linijom 505 od Prvić Luke do Zlarina. I dalje Tijatom.
Iz Prvić Luke za desetak minuta uplovljavamo na otok Zlarin – otok koralja, netaknute prirode, gostoljubivih stanovnika, kulture i Vesne Parun.

 
Zlarin zaista treba doživjeti šetnjom laganog koraka. Zlarinska riva duga 130 metara je najdulja otočnu riva u Hrvatskoj.
Ovaj je otok poznat kao zeleni otok. U zraku se prožimaju miris mora, borova, brnistre i smilja. Jedan je od najsunčanijih otoka na Jadranu sa više od 2700 sunčanih sati godišnje.  Prekrasne šljunčane plaže imaju prirodnu zaštitu od svih vjetrova i okružene su beskrajno čistim morem s pješčanim dnom. Na otoku nema automobila. Glavno prijevozno sredstvo su bicikli. Za prijevoz stvari od broda do kuće Zlarinjani se služe adaptiranim golf vozilom, kariolama ili traktorima s prikolicama.

Zlarinjani su se kroz povijest bavili poljoprivredom, vinogradarstvom, ribarstvom i pomorstvom. Uzgajale su se i masline. Danas na otoku živi nešto manje od 300tinjak stalnih mještana i ohrabruje činjenica da se posljednjih godina povećava broj djece. U školskoj godini 2018./2019. u zlarinsku osnovnu školu bilo je upisano čak sedam prvašića.
 
 
Blagostanje i pravi procvat otoka su vezani za izlov i obradu koralja (malih životinja koje se okamene čim ih izvadite iz mora). Na otoku se održao obrt ručne obrade nakita od koralja koji je bio najbolji suvenir u Hrvatskoj za 2010. Zlarin ima Muzej koralja i Koraljarski centar. Uz muzej se nalazi koraljarnica u kojoj se može vidjeti postupak obrade sirovih koralja i izrade nakita, te prodajno - izložbeni prostor sa nakitom izrađenim od koralja. Zahvaljujući  koraljima, Zlarin je prvo turističko mjesto koje je imalo svoju brošuru.
 
Preporučila bi posjet crkvama Uznesenja Blažene Djevice Marije i Gospe od Rašelja.
Crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije podignuta u baroknom stilu između 1735.-1740., sadrži sedam oltara. U jednom od oltara čuva se tijelo sv. Fortunata, zaštitnika otoka i pomoraca; rimskog časnika mučenika kojeg je kanonik Stjepan Makale dobio iz rimskih katakombi od pape Pija VI.



 Crkva Gospe od Rašelja nalazi se van centra otoka prema poljima na raskrižju dva puta. Smatraju je najmisterioznijom zlarinskom crkvom zbog predaje o njenom nastanku. A predaja kaže da je izgrađena u 15. st. na mjestu gdje su na drvetu rašeljke mještani zaseoka Borovica našli uokvirenu sliku Gospe.

U crkvi Gospe od Rašelja nalazi se najveće zlarinsko kulturno bogatstvo, prva matrikula pisana čakavštinom odnosno latinicom iz 1456. (matrikula - pomorska knjižica kojom vlasnik dokazuje svoj identitet, te zdravstvenu i stručnu osposobljenost)
 
Na otoku se nalaze i tri zavjetne kapelice koje, gledane iz luke, čine križ. To su kapelicu sv. Križa, kapelica Gospe od Karmena i kapelica sv. Mikule.


Dakako da na otoku ne možemo govoriti o planinarenju ali bi preporučila šetnju na brdo Klepac koji je sa svojih 169 metara nadmorske visine najviša točka otoka. Ako Vas posluži vrijeme s vrha se može vidjeti Velebit i mali vulkanski otok Jabuku.


Kako ljubav ide i kroz želudac odličan zalogaj i dobro vino učiniti će Vaš posjet otoku potpunim doživljajem. Osim privatnog smještaja na otoku se nalazi hotel Koralj.

 
Zavičajni muzej nosi ime Vesne Parun. Osim spomen sobe posvećene čuvenoj pjesnikinji i prevoditeljici tu je izložena zanimljiva zbirka etnografskih predmeta otoka i originalnih alata za vađenje i obradu koralja. Muzej je domaćin različitih kulturnih manifestacija među kojima se ističu izložbe brojnih umjetnika.
Otok je poznata nautička luka pa je tu na vezu nalazi cijeli niz jedrilica i jahti. Na otoku se održavaju i regate a jedna od najpoznatijih je regata drvenih brodova s latinskim jedrom.
I biciklisti će doći na svoje jer otok ima uređene biciklističke staze.

Tijekom sezone ovdje možete pratiti brojna kulturna događanja i manifestacije. Jedna od njih je ispraćanje muškaraca u lov na koralje. 
Otočane valja pohvaliti na inicijativi „ZLARIN hrvatski otok bez plastike“ čiji cilj ne treba puno ni objašnjavati. Inicijativa je uistinu zaživjela. Ugostitelji i trgovački objekti su se brzo uključili. Ne koriste se slamke, plastične vrećice za voće i povrće su zamijenili „škartoci“ ili platnene torbe. Na feštama se koriste višekratne čaše. Kao nekada. U dvije trgovine na otoku koriste se papirnate i biorazgradive vrećice. Sljedeći cilj je otvaranje kompostane.
 
Na Zlarinu je snimana serija „Loza“, naš poznati glumac Leon Lučev je s polaznicima glumačke radionice ovdje snimio kratki film … i još se puno o Zlarinu može pričati.
 Posjetite Zlarin i otkrijte koliko se zapravo možete opustiti i zabaviti na svom odmoru!
 
 
P.S. Brodu Tijatu kad kada zamjene uobičajenu rutu kojom plovi. Tako je  plovio i na liniji prema otocima Susku, Srakane i Unije. I … oštetio mu se brk. Ideju o kupnji pokrenula je članica fb grupe Tijat u srcu i nije trebalo dugo da 65-godišnji ljepotan dobije novi brk. Sve to je na milenijskoj fotografiji zabilježio Šime Strikoman.

 
 

 
 

 


 



 

 

 

 

 

 

 
 
 


 


 

 

 


 


 

 

 

 
 

Nema komentara:

Objavi komentar

Muzej u Pitvama na otoku Hvaru

U destinaciji koju posjetim često tražim i njenu povijest. Jelsa na otoku Hvaru nije samo ugodna destinacija za godišnji odmor. Iz ...